ETKİNLİKLER

  Etkinlik Takvimi

  Tüm Seminerler

  Temel Fotoğrafçılık

  Temel Fotoğrafçılık 2

  Fotoğraf İşleme I

  Makinamızı Tanıyalım

  Kompozisyon

  Camera RAW

  Mobil Fotoğrafçılık

  Fotoğrafta Telif

  Portfolyo Değerlendirme

  Fotoğrafçılar için Bilgisayar

  AydinlikOda Atölyesi

  Fotoğrafı Düşünmek

  Fotografta Görme

  Fotoğraf Külltürü

  Adobe Lightroom Semineri

  Rengin Dili

  Temel Video Çekimi

  Basics of Photography

  Akıllı Telefonlar Sokak Fotoğrafçılığı

  Fotoğrafın Temellerı Atölyesi

  Fotoğraf İşleme II

  Detaya Giriyoruz - Makro

  Detaya Giriyoruz - Flaşlar

  Fotoğraf Geliştirme

  Doğum Fotoğrafçılığı

  Düğün Fotoğrafçılığı

  Siyah Beyaz Atölye

  Doğa Fotoğrafçılığı

  Lifestyle Fotoğrafçılığı

  Stüdyo Fotoğrafçılığı

  Portre Retouch

  Gece Fotoğrafçılığı

  Fotoröportaj Atölyesi

  Dışarıda Olmak

  Caz Festivali Atölyesi

  Portre Atölyesi

  Kenya Fotoğraf Atölyesi

  Sahne Fotoğrafçılığı

  Stock Fotoğrafçılığı

  Astro Fotoğrafçılık

  Senaryodan Kurguya

  İyi Fotoğrafın Sırları

  Sokak Fotoğrafçılığı


FAYDALI BİLGİLER

  Işık

  Sizinki Kaç Megapiksel?

  Fotoğraf Makinası Alırken

  Crop Factor

  Perde, Diyafram, Sensor

  Netlik ve Alan Derinliği

  Histogram

  Beyaz Dengesi, Firmware

  Flaşlar

  Dijital Ortamda Renkler

  "Dijital Slayt"ın Yansıtılması

  Fotoğraf ve Müzik

  Fotoğrafta Altın Oran

  Kuş Fotoğrafçılığı


DİJİTAL AKADEMİ

  Hakkında

  Ulaşım

  Melih Özbek Kimdir

Fotoğraf ve Müzik

Ben seminerlerin ilk dersinde fotoğrafçılığın benzediği başka bir sanat dalından bahsederim. Bildiğiniz gibi, fotoğraf dediğimiz şey, 'ışık' dediğimiz dalgaları, 'fotoğraf makinası' dediğimiz enstruman yardığımıyla istediğimiz şekilde biçimlendirerek izleyiciye sunmaktır.. Aynı şekilde, müzik de 'ses' dediğimiz dalgaları, 'müzik aleti' dediğimiz enstrümanla şekillendirmektir.. İki sanat dalı temelde aynı şekilde oluşturur eserlerini...

Müzikte "armoni" denen bir şey vardır biliyorsunuz (tabii ben müzisyen değilim, müzikle ilgili arkadaşlar varsa onlar daha iyi bilirler).. Armoni, zaten kelime anlamıyla (harmony) "uyum" anlamına gelir, ve birbiriyle uyumlu, birlikte çalındıklarında insan kulağına hoş gelen nota dizilerini tanımlar. Mesela "do major" dizisi içindeki notalar bellidir, ve bunlar birbiriyle uyumlu notalardır, siz o notaları belli bir sıralama içinde çalıp eseri oluşturursunuz. Veya aynı dizi içinde birden fazla notaya basıp 'akor'lar oluşturursunuz..

C Major dizisi

Fotoğrafçılıkta bu, "netlik", "perde hızı", "diyafram değeri", "asa" gibi teknik değerlere karşılık gelir. Kafanızdaki fotoğrafı çekmek için bu değerleri birbiriyle uyumlu olarak kullanmanız gerekir, yoksa fotoğraf istediğiniz gibi çıkmaz.

Ancak... Farzedin ki, bu major, minör, pentatonik, vs dizileri çok iyi biliyorsunuz.. Yani armoni bilginiz çok iyi.. Armoni bilgisi temel bir bilgidir, ve eseri oluşturmak için 'gerekli' şarttır. Fakat malesef 'yeterli' şart değildir. Çünkü belli bir dizi içinde notaları çalabilirsiniz ama korkunç bir melodi çıkabilir, ve dinleyen kimse zevk almaz. Yani müzik parçasının 'teknik' doğruluğu yanında, bir de 'içerik' olarak güzelliğinin olması gerekir. Bazı parçalar sizi duygulandırır, bazısı dans etme isteği uyandırır, kiminde dayanamaz kalkar göbek atarsınız.

Fotoğrafta da, ışık ölçümü, netlik ve alan derinliği mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak  fotoğrafın içeriğine yeteri kadar önem vermemişseniz, o fotoğrafa bakan insanda (ve en önemlisi sizde) herhangi bir etki yapmayabilir... Bunu bir roman yazmaya da benzetebilirsiniz..Yazdığınız roman gramer açısından kusursuz olabilir, cümleler dilbilgisi açısından mükemmel olabilir. Ancak hikayede iş yoksa okuyucunun duygularına hitap edemezsiniz.

İşte bunun için, fotoğrafta içeriğin izleyenler için yaratacağı etkiyi belirleyen bazı kurallar vardır.. Bu kurallar topluluğuna "kompozisyon" denir.. Hoş bir tesadüftür ki, müzikte de buna 'kompozisyon' denir (hatta yazıda da :)) . Bu kompozisyonları yapan şahıslara da "kompozitor" deniyor. Bu insanlar 'beste' yaparlar. Yani armoni bilgisini kendi duyguları, tecrübeleri, değer yargılarıyla birleştirip dinleyenlerin duygularına hitap eden eserler oluştururlar.

Her fotoğrafçı, bir 'kompozitor'dür aynı zamanda. fotoğraflarını çekerken hem teknik yanına, hem de 'kompozisyon'una gereken dikkati göstermek zorundadır. Birinden birinin eksik olduğu fotoğraflarda hep eksik bir tad olur..

Fotoğrafta kompozisyon, "fotoğrafa bakan insan önce o fotoğrafın neresine bakar, fotoğrafta bir konuya dikkat çekmek için esas konu fotoğrafın neresinde olmalıdır, fotoğrafa bakan insani bizim istediğimiz yere yönlendirmek için yardımcı ögeleri nasıl kullanırız" gibi konular için belli başlı kuralları belirler. Bu yüzden de çektiğiniz fotoğrafa eğer başka insanların bakıp da sizin vermek istediğiniz mesajı almasını isterseniz, o zaman bu kompozisyon kurallarına uymakta fayda vardır, çünkü bunlar uzun zaman içinde ortaya çıkmış evrensel kurallardır..

Bizi sosyal ağlarda takip edin:

Facebook  Twitter

Etkinlik ve Seminerlerimizden Haberdar Olun

Eğer Dijital Akademi'nin düzenleyeceği seminerler ve etkinliklerden haberdar olmak isterseniz, lütfen ad,soyad ve email adresinizi aşağıya girerek "Gönder" tuşuna basınız.

Adınız
Soyadınız
email adresiniz
 

Onlar Dijital Akademi'yi Tercih Ettiler

Dijital Akademi'den kurumsal düzeyde fotoğraf atölyeleri ya da seminer alarak personel, üye ya da müşterilerinin kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunan kurumlardan bazıları:


Canon Türkiye


Bilkent Holding


Türk Telekom


Ankara Emniyet Müdürlüğü


Aselsan


Ecologic Travel


Türkiye Bilişim Derneği


Dev Belgesel


Rollhouse


Havelsan Fotoğraf Kulübü


 
 

Her Hakkı Saklıdır. 2009 Melih Özbek Dijital Akademi
Bestekar Sok. No:70/4 Kavaklıdere Ankara
Tel: 0 312 467 3644 - GSM: 0 531 374 3048