ETKİNLİKLER

  Etkinlik Takvimi

  Tüm Seminerler

  Temel Fotoğrafçılık

  Temel Fotoğrafçılık 2

  Fotoğraf İşleme I

  Makinamızı Tanıyalım

  Kompozisyon

  Camera RAW

  Mobil Fotoğrafçılık

  Fotoğrafta Telif

  Portfolyo Değerlendirme

  Fotoğrafçılar için Bilgisayar

  AydinlikOda Atölyesi

  Fotoğrafı Düşünmek

  Fotografta Görme

  Fotoğraf Külltürü

  Adobe Lightroom Semineri

  Rengin Dili

  Temel Video Çekimi

  Basics of Photography

  Akıllı Telefonlar Sokak Fotoğrafçılığı

  Fotoğrafın Temellerı Atölyesi

  Fotoğraf İşleme II

  Detaya Giriyoruz - Makro

  Detaya Giriyoruz - Flaşlar

  Fotoğraf Geliştirme

  Doğum Fotoğrafçılığı

  Düğün Fotoğrafçılığı

  Siyah Beyaz Atölye

  Doğa Fotoğrafçılığı

  Lifestyle Fotoğrafçılığı

  Stüdyo Fotoğrafçılığı

  Portre Retouch

  Gece Fotoğrafçılığı

  Fotoröportaj Atölyesi

  Dışarıda Olmak

  Caz Festivali Atölyesi

  Portre Atölyesi

  Kenya Fotoğraf Atölyesi

  Sahne Fotoğrafçılığı

  Stock Fotoğrafçılığı

  Astro Fotoğrafçılık

  Senaryodan Kurguya

  İyi Fotoğrafın Sırları

  Sokak Fotoğrafçılığı


FAYDALI BİLGİLER

  Işık

  Sizinki Kaç Megapiksel?

  Fotoğraf Makinası Alırken

  Crop Factor

  Perde, Diyafram, Sensor

  Netlik ve Alan Derinliği

  Histogram

  Beyaz Dengesi, Firmware

  Flaşlar

  Dijital Ortamda Renkler

  "Dijital Slayt"ın Yansıtılması

  Fotoğraf ve Müzik

  Fotoğrafta Altın Oran

  Kuş Fotoğrafçılığı


DİJİTAL AKADEMİ

  Hakkında

  Ulaşım

  Melih Özbek Kimdir

Kuş Fotoğrafçılığı – Ekipmanın sınırlarında

Kuş fotoğrafçılığı her ne kadar “doğa fotoğrafçılığı” kategorisinde değerlendirilse de, aslında bir “aksiyon” fotoğrafçılığıdır. Çünkü fotoğrafını çekmeye çalıştığınız canlılar aslında bırakın poz vermeyi, size görünmek bile istemezler ve büyük çoğunlukla sizin geldiğinizi önceden farkeder ve kaçarlar. Bu yüzden kuş fotoğrafçılığı çok yüksek konsantrasyon ve dikkat gerektiren bir fotoğrafçılık dalıdır. Fotoğraflamaya çalıştığınız kuşun hangi çalının ya da sazın arkasından çıkacağını önceden bilemezsiniz. Üstelik bu birdenbire çıkan kuşun hangi yöne gideceğini kestirmek ise tamamen imkansızdır. Bu şartlarda istediğiniz fotoğrafı çekebilmenin çok önemli bir kaç şartı vardır: Ekipmanı iyi tanımak, sınırlarını bilmek ve fotoğrafçılığın temel kurallarını çok iyi uygulamak.

Küçük Kerkenez - Falco naumanni
Melih Özbek

Bir geziye gittiğinizde kafanızda ya daha önce görmediğiniz ve çekmeyi çok istediğiniz bazı türler vardır ya da bir kuşun daha önce çekmediğiniz bir pozunu düşünerek gidersiniz, örneğin tam suya dalıp balık yakaladığı anda bir yalıçapkını, ya da pençelerinde avıyla bir yırtıcı gibi. Her iki durumda da şunu bilerek gidersiniz geziye: bu şans karşınıza hiç çıkmayabilir ya da çıkarsa da  o fotoğrafı çekmek için çok az zamanınız olacaktır. Bu yüzden kuş fotoğrafı çekerken kafanızda başka hiç bir düşünce olmaz. Tüm duyularınızı yaptığınız işe verirsiniz. Ve karşınıza aradığınız fırsatın çıkmasını beklersiniz. Beklediğiniz an geldiğinde ise çekebileceğiniz en iyi fotoğrafı çekebilmek için elinizden geleni yaparsınız. Bunun için “ışık ölçümü”, “netlik”, “net alan derinliği” gibi konulara çok hakim olmak gerekir. Örneğin gölgede kalmış sazlık bir alandan kalkan bir kuşun fotoğraflarını çekerken, bu gölgeli alandan beyaz bulutların önüne doğru uçtuğu sırada değişen ışık koşullarını dikkate almanız, ve bir yandan deklanşöre basarken aynı anda kuşun bulunduğu ortama göre artı eksi pozlama değerlerini değiştirmeniz gerekebilir.

Kuş fotoğrafçıları ilk bir kaç gezide çekim zorluklarının farkına varırlar ve kendilerine yardımcı olacak bütün yardımcı ekipmanlardan sonuna kadar faydalanma yoluna giderler. Aşağıda kuş fotoğrafçılarının en yoğun kullandığı ekipmanların bir listesi vardır:

 1. Fotoğraf makinası
  Fotoğraf makinaları çeşit çeşittir ve bütün fotoğraf makinaları fotoğrafçının kafasındaki fotoğrafları çekmek için uygun olmayabilir. Uçan kuş çekmek isteyen bir fotoğrafçının elinde “takip yeteneği yüksek” bir fotoğraf makinası olmalıdır. Fotoğraf makinalarındaki “sürekli netleme” yöntemi (AI Servo – continuous focus – AF-C vb) makinadan makinaya farklılık gösterir. Çok zikzaklı ve hızlı uçan kuşlarda bazı makinalar netlemeyi başaramaz ve fotoğrafçı kuşu gözüyle takip edebilse bile net fotoğraflar çekebilmesine engel olur. Bunun yanında makinanın “arka arkaya çekebilme hızı” da önemli bir faktördür. Çünkü kuşlar özellikle avlanırken insan gözünün gördüğünden daha hızlı hareket eder. Bu yüzden böyle bir sahnede fotoğrafı çekilecek “doğru an” büyük ihtimalle bizim gözümüzle göremeyeceğimiz bir an olacaktır. Gözümüzle göremediğimiz bir anın fotoğrafını çekmek ancak o anın yaklaştığını anlayınca deklanşöre basarak arka arkaya fotoğraf çekmekle mümkün olabilir. Bunun için saniyede en az 3-5 kare çeken fotoğraflar bu tür aksiyon fotoğrafları çekmek için gereklidir. Eğer fotoğrafçı dalda duran, dinlenen, süzülen kuşların fotoğrafını çekmek istiyorsa o zaman bu özellilkler çok da önemli değildir.
 2. Süper tele objektifler
  Kuşlara yaklaşmak her zaman kolay değildir. Bazen hayalinizdeki poz sizden uzaktadır, ya da çok ender bir türü karşı kıyıda farkedebilirsiniz.

  Fotoğraf: Özlem Karacasu

  Böyle durumlarda odak uzaklığı 400mm ve üzeri objektifler, yakınına gitmeden kuşları yakından fotoğraflamanıza yardımcı olur.  Ancak süper tele objektifler kullanması alışkanlık gerektiren ve kullanıcı hatalarını çok gösteren objektiflerdir. Tripod üzerinde bile kullanılsa bu objektiflerde en yaygın hata titreme sonucu oluşan netsizliktir. Bu yüzden fotoğraf çekerken perde hızınıza daima dikkat etmeli ve gerektiğinde yüksek asalara çıkmaktan kaçınmamanız gerekir. Kuşa yaklaştığınızda ise yüksek odak uzaklığı ve düşük mesafe nedeniyle alan derinliğinin çok azalması, netlediğiniz yerdeki küçük bir kaymanın fotoğrafı kullanılmaz hale getirmesine neden olur. Elinizde kuyrugu net ama kafası netsiz bir kuş fotoğraf kalır. Bu yüzden bu tür objektiflerle fotoğraf çekerken bu faktörler de göz önüne alınmalıdır.

 3. Flaş
   
  Süper Tele Objektif + Flaş ve Flaş Uzatması
  Fotoğraf: Özlem Karacasu
  Flaşlar doğa fotoğrafçılarının “standart” ekipmanları arasına girmiştir. Çektiğiniz konu “kuşlar” olunca, bazı zorunlu durumlar kaçınılmazdır: Kuşlar sizden çoğunlukla yukardadır, bir ağacın dalları arasında olabilir ve fon genellikle parlak (ve daha da kötüsü bembeyaz bulutlu) bir gökyüzüdür. Bu durumun doğal sonucu, kuşun bulunduğu yerin gölgede olması ve arka planın da aşırı aydınlık olmasıdır. Flaş böyle durumlarda kuş fotoğrafçılarının en büyük yardımcısıdır.Flaşın doğru kullanımı, pek çok durumda, aksi takdırde kullanılmaz durumda olacak bir çok fotoğrafın “çok iyi” kategorisinde kullanılabilmesine olanak sağlar. Bu yüzden Türkiye’deki kuş fotoğrafçıları arasında flaş kullananların sayısı giderek artmıştır. Ancak flaşların makinanın perde hızını “flaş uyum hızı”na sınırlamak gibi bir yan etkisi vardır ve fazla ışıkta bu hız çok düşük kalabilir. Bu yüzden flaş kullanımı aşırı dikkat ve tecrübe gerektiren bir durumdur.
 4. Flaş uzatmaları (flaş extenders)
  Kuş fotoğrafçılarının büyük çoğunluğu odak uzaklığı 300mm ve üzeri “süper tele” objektifler kullanır. Ancak flaşlar bu kadar büyük odak uzaklıklarında kullanılmak için tasarlanmamıştır. Bu yüzden tek başına kullanılan flaşın ışığı dağılacak ve çekmek istediğiniz kuşa ulaştığında gücü çok azalacaktır. Bunun için flaşın önünde, deniz fenerlerinde kullanılan “fresnel mercek” denilen ve ışığı toplayarak bir noktaya güçlü bir şekilde göndermeye yarayan “uzatmalar” kullanılır. Bunlar sayesinde flaşın ışığı dağılmaz ve 20m gibi uzun mesafelerde etkili olur.
 5. 500mm objektif ve üstüste 2 telekonvertör kullanılarak (1.4x  ve 2x TC)
  çekilmiş
  Kara Akbaba - Aegypius monachus
  Melih Özbek
  Tele konvertörler
  Kuşlar sizden daima uzak durmak isteyen canlılardır. Onlara yaklaşmanın belli kuralları vardır ancak istisnalar dışında kuşlara fazla yaklaşmak mümkün olmaz. Bu nedenle odak uzaklığını artırmak ve elinizdeki mevcut objektifle daha yakından fotoğraflar çekebilmek için telekonvertör (TC) denen uzatmalar kullanmak gerekir. Bu uzatmalar için genel kanının pek de olumlu olmamasına rağmen son yıllarda kuş fotoğrafçılarının başarılı kullanımları sonucu pek çok fotoğrafçının çantasında yerlerini almışlardır. Çok uzak mesafelerde detay kaybına yol açabilen bu TC ler 15-20m mesafede çok iyi sonuçlar verir ve TC siz çektiğiniz fotoğraflarda elde edemeyeceğiniz detayları alabilmenizi sağlar. Yan etkilerinden en önemlisi, içeri giren ışığın azalmasıdır. Bu da perde hızının düşmesi ve netleme hızının azalmasına neden olur. Bu nedenle kullandığınız fotoğraf makinasının netleme yeteneği ne kadar üst düzeydeyse TC kullanımı o kadar başarılı olur. TC kullanırken genellikle 400 asa ve üzeri kullanmak, perde hızının makul düzeylerde kalmasını sağlar.
 6. Monopod
  Arazide gezerek fotoğraf çekmek bazı durumlarda tripod taşımayı çok yorucu ve zahmetli hale getirebilir. Böyle durumlarda bir monopod hem hafifliyle hem de etkin kullanımıyla fotoğraflarda titremeyle kaybedeceğiniz netliğin önüne geçer. Doğru kullanılan bir monopod düşük perde hızlarında bile neredeyse tripod kadar etkili olacaktır.
 7. Kamuflaj
  Kuşlara yaklaşmanın en yaygın yoludur. Fotoğrafçı üzerine örttüğü bir kamuflaj ağın altında bekler ve kuşların kendini farketmeden yaklaşmasını umar. Eğer doğru yerdeyse bu bekleyişin ödülü büyük olabilir. Bu tekniği kullanarak kuşlara çok yaklaşabilir ve hatta makro objektiflerle bile kuş fotoğrafı çekebilirsiniz.

   

Bizi sosyal ağlarda takip edin:

Facebook  Twitter

Etkinlik ve Seminerlerimizden Haberdar Olun

Eğer Dijital Akademi'nin düzenleyeceği seminerler ve etkinliklerden haberdar olmak isterseniz, lütfen ad,soyad ve email adresinizi aşağıya girerek "Gönder" tuşuna basınız.

Adınız
Soyadınız
email adresiniz
 

Onlar Dijital Akademi'yi Tercih Ettiler

Dijital Akademi'den kurumsal düzeyde fotoğraf atölyeleri ya da seminer alarak personel, üye ya da müşterilerinin kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunan kurumlardan bazıları:


Canon Türkiye


Bilkent Holding


Türk Telekom


Ankara Emniyet Müdürlüğü


Aselsan


Ecologic Travel


Türkiye Bilişim Derneği


Dev Belgesel


Rollhouse


Havelsan Fotoğraf Kulübü


 
 

Her Hakkı Saklıdır. 2009 Melih Özbek Dijital Akademi
Bestekar Sok. No:70/4 Kavaklıdere Ankara
Tel: 0 312 467 3644 - GSM: 0 531 374 3048