Melih Özbek Dijital Akademi Fotoğraf Makinası  Simülatörü Hakkında

Bu programda kullanılan fotoğraflar, Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 85mm f/1.2 L objektifle çekilmiştir. Tüm değerler (diyafram, enstantane ve ISO) 1 durak aralıkla değiştirilebilmektedir. Gerçekte fotoğraf makinalarında, bu aralık çok büyük oranda 1 durak yerine 1/3 durak aralıklıdır. Ancak programın karmaşıklığını azaltmak, ışık değişikliklerini daha bariz göstermek için programda 1/3 yerine 1 durak aralıklar kullanılmıştır. Yani fotoğraf makinalarımızda ışık ayarı daha hassas yapılabilmektedir.

Programla ilgili dikkat çekilmesi gereken bir konu, diyafram ayarlarında tüm aralıklar 1 durak olmasına rağmen, f/1.4 ile f/1.2 arasında 1 durak aralık yoktur, 1/3 durak aralık vardır. f/1.2 diyafram değeri, 85mm objektifle çekerken bir çok fotoğrafçının f/1.2 değerindeki alan derinliğini merak etmesi nedeniyle konulmuştur. Enstantane ve ISO ayarlarının hep 1 durak aralıklı olması nedeniyle, diyafram f/1.2 değerine getirildiğinde program "yanlış ışık ölçmektedir" (fotoğraf olması gerekenden 1/3 durak koyu olmaktadır)... Bu konu programı kullanan fotoğrafçıların gözönüne alması gereken bir konudur. 

Fotoğraflar dış mekanda çekildiği için bulut, gölge, güneşin hareketi gibi nedenlerle oluşan ışık farklılıkları fotoğraflarda görülebilmektedir. Gelecekte, aynı program için stüdyo ortamında sabit ışık altında da çekimler yapılacaktır.

Programla ilgili her türlü hata, öneri ve yorumunuzu sayfanın altındaki Yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Fotoğraf Makinası Simülatörünü kullandığınız için teşekkür ederiz.

Geri

Bizi Takip Edin!