Dijital Fotoğraf Makinası Alacaklara (ve Kullananlara) Öğütler

Aşağıdaki yazı 2006 yılında yazıldığı için makina modelleri ve megapiksel değerleri o tarihteki makinaların değerleridir. Artık cep telefonlarımız bile bu makinalardan daha fazla megapiksele sahip olmasına rağmen, yazıda bahsedilen konular bugünkü makinalar için de geçerlidir.

Sizinki Kaç Megapixel?

Şu anda piyasada o kadar çok dijital fotoğraf makinası var ve fiyatları da birbirinden o kadar alakasız ki, aldığınız makina iyi bir makina mı yoksa ihtiyaçlarınızı karşılamaktan uzak mı, bunu kestirmek zor.

Firmaların işine gelmesinden midir bilinmez, dijital fotoğraf makinalarında aslında birinci planda olmayan bir özellik diğer bütün özelliklerin önüne geçmiş görünüyor: Makinanın çözünürlüğü, yani kaç megapiksel (mp) olduğu.. Ancak gerçekte fazla megapiksel "kaliteli fotoğraf" anlamına gelmez.

Önemli olan makinain sensorunun kaç mp olduğu değil, sensorun fiziksel boyutudur. Şu anda 8 mp fotoğraf makinaları var, ancak yine de 4 mp Canon 1D nin resim kalitesine ulaşamıyorlar (nedenini aşağıdaki rakamlarda göreceksiniz).. Küçük sensöre fazla mp sıkıştırmak ışığı algılayan pixellerin boyutunun küçülmesine neden oluyor ve fiziksel bu küçüklük de direk olarak resim kalitesine etki ediyor. Yani her bir pixel'in ışığa duyarlı alanı küçülüyor. Sony f828 ilk çıktığında resim kalitesi bayağı tartışılmıştı bu nedenden.. Aşağıda bazı fotoğraf makinalarının sensor büyüklükleri ve pixellerin ışığa duyarlı alanları görülüyor. Burada Canon EOS 1D nin sensor alanına dikkatinizi çekerim. Fotoğraf makinası 4 megapiksel olmasına rağmen listedeki bütün makinalardan daha yüksek fotoğraf kalitesine sahip olduğu söyleniyor.

 

Model Çözünürlük  Sensor Boyutu  Pixel Alanı
Sony F717 5 mp 8.8 x 6.6 mm 11.6 µm²
Sony F828 8 mp 8.8 x 6.6 mm 7.3 µm²
Canon EOS 300d 6.3 mp 22.7 x 15.1 mm 54.8 µm²
Nikon D100  6.1 mp 23.7 x 15.6 mm 60.8 µm²
Canon EOS 1D 4 mp 27.0 x 17.8mm 116.6 µm²
Canon EOS 1Ds 11 mp 35.8 x 23.8 mm
(Full frame, 35 mm ile ayni)
77.4 µm²


Kişisel görüşüm, dijital fotoğraf makinası alırken 'kaç megapixel?' sorusunu listenin en sonuna doğru yazın.. Önce sizin çekim alışkanlıklarınızı karşılıyor mu ona bakın.. Örnek vermek gerekirse, geçen hafta bir arkadaşıma makina aldık, Canon Powershot S1.. kağıt üzerinde bakarsanız makina 3.1 mp.. Ancak diğer özellikleriyle tam ihtiyaca cevap veren bir makinaydı.. Kaç mp olduğunun önemi yok o yüzden.

Bilgilerin büyük bölümü http://www.dpreview.com dan alınmıştır.

Bizi Takip Edin!