Fotoğraf Nasıl Çekilir - Giriş

Elimize makinayı aldığımızda nedense sanki makina düşüncelerimizi okuyup ona göre istediğimiz fotoğrafı çekecek sanırız. Ya da daha kötüsü, fotoğraf makinasını "dokunulmaz" kabul edip, "fotoğrafı çekelim bakalım nasıl çıkacak" gibi bir beklenti içinde oluruz. Halbuki fotoğraf makinası kullanmak aynı bir müzik aleti kullanmaya benzer. Nasıl ki bir müzisyen "hadi bakalım basalım şu tuşlara ne çıkacak görelim" diye çalmıyorsa, ne çalacağını önceden kafasında tasarlayıp ona göre müzik aletinin tuşlarına basıyorsa, fotoğrafçının da çekeceği fotoğrafı önceden kafasında tasarlayıp makinanın ayarlarını ona göre yapması gerekir.

Bu yüzden bir çok insanın zannettiğinin aksine fotoğraf "deklansöre basınca" oluşmaz. Fotoğraf bir süreçtir ve ortama göre çekilecek fotoğrafın kafada oluşmasıyla başlar, hazırlık aşamasıyla devam eder, fotoğrafın çekimi, ve ardından işlenmesiyle (film döneminde karanlık oda, dijital dünyada fotoğraf işleme programları) son bulur. Bütün bu süreç fotoğrafı tanımlar. "Deklanşöre basmak" bu süreçlerden sadece biridir.

Fotoğrafın aşamaları

  1. Analiz
  2. Fotoğrafın hayal edilmesi
  3. Makina ayarlarının yapılması ve çekim
  4. Fotoğrafın işlenmesi

Analiz

Yukarıdaki sahneyi gördüğünüzü düşünün. [Normal şartlarda yapılacak kadrajın nasıl olacağı da (rüzgar gülü fotoğrafın sağında mı, solunda mı olacak, yakında mı yoksa uzaktan mı çekilecek, tam rüzgar gülünün hızasından mı yoksa yukardan mı çekilecek vs) "Analiz" aşamasına dahildir ancak biz örneğimizde daha çok fotoğraf makinasının kullanımına yönelik olarak "teknik" yanından bahsedeceğiz.]

Gördüğümüz sahnede olanlara bakalım:

  1. Hareket (rüzgar gülünün dönüşü)
  2. Derinlik (rüzgar gülü önde, ağaçlar ve duvar arkada, aralarında pek de az olmayan bir mesafe var.)

Fotoğrafın Hayal Edilmesi

Sahnenin analizi sonucu bulduğumuz iki unsur (hareket ve derinlik) çekeceğimiz fotoğrafın nasıl olacağını belirleyici olacaktır. Çekeceğimiz sahnede hareket olması, hareket eden cisimleri net ya da hareket ettikleri için netsiz çekme seçeneklerini ortaya çıkarır. Derinlik olması da, çekeceğimiz cisim dışındaki şeylerin (arka plandaki ya da öndeki nesnelerin) net ya da netsiz olabileceklerini gösterir.

Bu durumda teknik olarak bu sahnede aşağıdaki seçenekleri kullanabiliriz:

1. Rüzgar gülü hareketli (netsiz), arka plan netsiz

2. Rüzgar gülü hareketli (netsiz), arka plan net

3. Rüzgar gülü sabit (net), arka plan netsiz

4. Rüzgar gülü sabit (net), arka plan net

Bu 4 durum için, fotoğrafın "daha aydınlık" ya da "daha karanlık" olma seçeneklerini de ekleyebilirsiniz.

Makina ayarlarının yapılması ve çekim

Yukardaki seçeneklerden birine karar verdikten sonra, bu istediğimizi sağlayacak fotoğrafı çekmesi için makinanın ayarlarını yapmak gereklidir. Temel fotoğrafçılık bilgisi bu aşamada büyük önem kazanır. Fotoğrafçının rüzgar gülünü hareketli ya da sabit, arka planı net ya da netsiz nasıl çekileceğinin hangi ayarlarla mümkün olduğunu bilmesi gerekir. Bu ayarlar yapıldıktan sonra eğer hareketin belli bir anı çekilmek isteniyorsa o an beklenerek deklanşöre basılır.

İşleme

Fotoğraf çekildikten sonra, bilgisayarda herhangi bir fotoğraf işleme programıyla işlenebilir. Bu işlemeye yeniden kadrajlama, fotoğrafın ışığı ile oynama (aydınlık ve kontrast ayarları), renklerle oynama (renk doygunluğu ya da renklerin değiştirilmesi), keskinleştirme gibi işlemler dahil edilebilir.

 

 

Bizi Takip Edin!